3 شیوه برای جذاب بودن که تابه‌حال به ذهنتان نرسیده

راه‌های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا جذاب‌تر به نظر برسید؛ مثلاً ظاهری زیبا داشته باشید، به دیگران لبخند بزنید، شوخ‌طبع باشید، از آرایش استفاده کنید یا پشت یک ماشین گران‌قیمت بنشینید.

آیا تابه‌حال به روش‌های غیرمعمول دیگری هم فکر کرده‌اید که باعث جذابیت شما شود یا حداقل باعث شود که حس جذابیت بیشتری برای خودتان داشته باشید؟

قبل از اینکه سعی کنید این فن‌ها را روی خودتان امتحان کنید، باید به این نکته توجه کنید که چیزی که باعث احساس جذابیت در شما می‌شود، ممکن است از نظر دیگران به معنی جذابیت شما نباشد.

در ادامه فن‌هایی را به شما یاد می‌دهیم که باعث جذابیت بیشتر شما می‌شود ولی شاید تابه‌حال به این فن‌ها توجه نکرده باشید:

  1. از خودتان سلفی بگیرید؛ ولی در فضای مجازی پستش نکنید

آیا شما هم زیاد از خودتان سلفی می‌گیرید؟ آیا ظاهر خود را در سلفی‌های خودتان نسبت به عکس‌هایی که دیگران از شما می‌گیرند ترجیح می‌دهید؟ جالب است بدانید که بیشتر مردم هم شبیه شما فکر می‌کنند؛ به‌خصوص اگر عادت داشته باشند که زیاد از خودشان سلفی بگیرند. البته تحقیقات نشان می‌دهد که سلفی‌ها باعث می‌شوند که فقط برای خودتان جذاب‌تر به نظر برسید.

فردی در حال گرفتن سلفی از خود با موهای بلوند و چشمان سبز برای بیشتر جذاب بودن و جاذبه داشتن

ما وقتی به عکس‌های دیگران نگاه می‌کنیم، در بیشتر مواقع عکس‌هایی که توسط شخص دیگری گرفته شده باشد را جذاب‌تر از عکس‌های سلفی می‌بینیم. پس اگر حس خوبی نسبت به سلفی گرفتن دارید، آن را برای دل خودتان بگیرید؛ ولی وقتی می‌خواهید عکس‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید، برای اینکه جذاب‌تر به نظر برسید عکس‌هایی را به اشتراک بگذارید که توسط شخص دیگری از شما گرفته شده باشد.

  1. مصرف کم الکل یا سیگار

آیا زمانی که الکل مصرف می‌کنید احساس جذابیت بیشتری دارید؟ مشتری‌های کافه‌ها و بارها زمانی که مصرف الکل بیشتری دارند به‌شدت احساس جذابیت می‌کنند. بااین‌حال، تحقیقات نشان می‌دهد که افراد برای اینکه تصور جذاب‌تری از خودشان داشته باشند لزومی ندارد که الکل مصرف کنند، بلکه فقط باید باور کنند که الکل را مصرف کرده‌اند تا حس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند وگرنه خود الکل هیچ نقشی در جذاب به‌نظررسیدن آنها ندارد و همه چیز به باور آنها مربوط است.

درست است که مصرف الکل باعث می‌شود که برخی احساس جذابیت داشته باشند؛ ولی با مصرف بیشتر آن فقط برای خودشان جذاب به نظر می‌رسند نه برای دیگران؛ حتی ممکن است در حین مستی جذابیت کمتری برای دیگران داشته باشند.

محققان مشاهده کرده‌اند که یک ارتباط منحنی‌وار بین مصرف الکل و احساس جذابیت وجود دارد به این معنی که افرادی که مصرف متعادلی از الکل دارند جذاب‌تر از کسانی به نظر می‌رسند که مصرف بیش از اندازه دارند و مست می‌کنند و همچنین کسانی که اصلاً مصرف نمی‌کنند.

به نظر می‌رسد که دلیل اینکه افرادی با مصرف مقدار متعادلی از الکل جذاب‌تر به نظر می‌رسند، سُرخی صورت آنها باشد. رنگ سُرخ روشنی که روی گونه‌ها خودنمایی می‌کند می‌تواند نشانه‌ای از سلامتی و جذابیت آن فرد باشد.

بنابراین اگر با نوشیدن الکل احساس جذابیت می‌کنید، در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. مصرف الکل زیاد و بدمستی باعث کم‌کردن جذابیت شما در چشم دیگران می‌شود.

  1. ابتدای جشن را با اثر متضاد شروع کنید؛ ولی در نهایت آن با اثر شبیه‌سازی به پایان برسانید

اگر بخواهید به یک جشن یا دورهمی شبانه بروید و یکی از دوستانتان را هم به همراه خودت ببرید، آیا ترجیح می‌دهید که دوستتان جذابیت کمتری داشته باشد یا جذاب‌تر از شما باشد؟ شاید درک ما از این مسئله این طور است که اگر دوستی را همراه خود ببریم که جذابیت کمتری برای دیگران دارد، در نتیجه ما در کنار او و در مقایسه با او جذاب‌تر به نظر می‌رسیم؛ پدیده‌ای که به نام اثر متضاد می‌شناسیم.

درست است که این تضاد باعث می‌شود که در مدت کوتاهی جذاب‌تر از او به نظر برسیم؛ ولی اگر می‌خواهیم به مدت طولانی‌تری برای دیگران جذابیت داشته باشیم بهتر است با دوستانی معاشرت کنیم که جذاب‌تر از ما هستند.

هفت نفر دور همدیگر در حال جشن و شادی با لباس های رنگی هستند

این کار باعث می‌شود که اثر شبیه‌سازی را روی خودمان پیاده کنیم به این معنی که وقتی به‌مرورزمان با گروهی از افراد جذاب‌تر معاشرت کنیم، خودمان هم کم‌کم به فرد جذاب‌تری تبدیل می‌شویم.

البته بهترین استراتژی این است که از هر دو اثر متضاد و شبیه‌سازی به طور هم‌زمان استفاده کنید. یعنی در هنگام ورود به این جشن یا دورهمی به همراه شخصی وارد مجلس شوید که جذابیت کمتری نسبت به شما دارد؛ ولی بعد از آن باید تمام طول جشن را در کنار دوستانی باشید که برای همه جذاب و خواستنی هستند تا بتوانید خودتان را در گروه افراد جذاب بگنجانید.

مطلبی که خواندید توسط Madeleine A. Fugère Ph.D در سال 2016 نوشته شده است. به نظر می‌رسد بازنشر آن حالا که از پاندمی کرونا عبور کرده‌ایم مفید باشد. مادلین، استاد روان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه ایالتی کانکتیکات شرقی است. او دوره‌های روان‌شناسی اجتماعی، آمار، روش تحقیق و روابط عاشقانه را تدریس می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.