8 کاری که می‌توانید در زمان قرنطینه انجام بدهید

نکته بسیار مهم پیش از مطالعه: تاریخ انتشار مقاله‌ای که از نظر می‌گذرانید، 26 اسفند 1398 و مربوط به آغاز پاندمی یا همه‌گیری ویروس کرونا و الزام به قرنطینه جدی است. بنابراین بسیاری از توصیه‌ها نظیر بیرون رفتن، ورزش کردن در طبیعت با حفظ فاصله اجتماعی، پیش از جهش یافتن ویروس کاربرد داشت. با این حال به دلیل حفظ اصل مقاله، فاخته، آن را حذف نکرده و اصل مطلب را در اختیار خوانندگان گذاشته است. اکیدا توصیه می‌گردد آخرین توصیه‌ها را از منابع معتبر (سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران و یونیسف) دریافت کنید.

درست است که قرنطینه فردی جزو لیست آرزوهایتان برای سال جدید نبود ولی حالا که مجبور به تحمل آن هستید، کارهایی را می‌توانید در زمان قرنطینه انجام بدهید.

اگر هنوز قرنطینه فردی را جدی نگرفته‌اید

اگر هنوز خودتان را در خانه قرنطینه نکرده‌اید، بهتر است از امروز جدی‌تر با این مسئله برخورد کنید و بیشتر مراقب سلامتی‌تان باشید. انتقال ویروس کرونا به شدت سریع و راحت است و برخی از کارشناسان پزشکی معتقدند که این ویروس به مدت بیش از سه روز روی برخی از سطوح زنده می‌ماند و بدون به کار بردن مواد ضدعفونی کننده باید سه روز به حال خودش بماند تا بالاخره خودبخود از بین برود.

به همین دلیل است که نباید محیط تازه‌ای برای مقصد بعدی این ویروس فراهم شود.

مدل‌هایی که برای کنترل ویروس کرونا در چین پیاده شد و همچنین هم اکنون در ایتالیا و اسپانیا در حال پیاده سازی است، سنگین و البته منطقی است. حفظ فاصله در محیط‌های اجتماعی به اندازه 1 تا 2 متر فاصله کاملا مناسبی است ولی دیدارها و ملاقات خانوادگی باید حذف شود.

باید این مسئله جدی گرفته شود که وقتی به دیدار یک از اعضای خانواده می‌روید و او ناقل ویروس است ولی خودش از این مسئله خبر ندارد (به گفته کارشناسان پزشکی، ویروس کرونا تا بیش از 9 روز ممکن است در بدن افراد به خصوص جوان‌ها بدون علامت باقی بماند و به دیگران منتقل شود بدون اینکه فرد ناقل خودش از این مسئله آگاه باشد) ممکن است شما هم آلوده شوید.

علاوه بر این، صرفا به این دلیل که سن شما بالاتر از 60 سال نیست به معنی این نیست که اجازه دارید به راحتی در محیط‌های عمومی حاضر شوید و خود را قرنطینه نکنید چون ممکن است افراد مسن یا کسانی را که دچار سیستم ایمنی ضعیفی هستند را هم به خطر بیندازید.

چر (cher) در دهه 1980 برای ارائه خدمات اجتماعی اطلاعیه صادر کرد و از تمامی افرادی که دارای روابط جنسی پرخطر بودند، درخواست کرد که برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ.آی.وی از کاندوم استفاده کنند.

او از چنین شعاری در بیانه خود استفاده کرد: «خودتان را قربانی خجالت نکنید.» البته این جمله هنوز برای کسانی که از بوسیدن گونه‌های مادربزرگ یا عشق‌شان یا حتی گرفتن دست دوست‌شان خجالت می‌کشند، کاربرد دارد.

وقتی به این مسئله فکر کنیم که تماس نزدیک و بوسیدن دیگران به خصوص افراد مستعد و آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا مثل افراد سالخورده یا کودکان در فامیل ممکن است باعث مرگ آنها شود، می‌توانیم شعار قدیمی چر را اینگونه تغییر بدهیم: «دیگران را قربانی بی‌شرمی خود نکنید.»

8 کاری که می‌توانید در زمان قرنطینه انجام بدهید:

  1. تماس با یک دوست: بهتر است از زمان بیکاری در روزهای قرنطینه برای تماس برقرار کردن با دوستان‌تان یا ارسال پیام به آنها استفاده کنید. خوشبختانه وسایل ارتباط جمعی یا شبکه‌های اجتماعی ابزار خوبی برای انواع تماس‌ها در اختیار شما قرار می‌دهند و حتی می‌توانید چهره دوست‌تان را هم در تماس ویدیویی مشاهده کنید و خودتان را از دلتنگی دربیاورید. حتی می‌توانید با فرستادن جوک‌هایی برای دوستان قدیمی خود مثل دوستان دوران دبیرستان، دوباره یادی از آنها کنید و روابط قدیم را زنده کنید.
  1. در خانه ورزش کنید. در روزهای قرنطینه نمی‌توانید به باشگاه بروید؟ مسئله ای نیست! می‌توانید برنامه‌های تمرینی خود را در خانه پیاده کنید مخصوصا تمریناتی که نیاز به دستگاه خاصی ندارند مثل دراز نشست، پلانک، طناب زدن و تمرین‌های دیگر. حتی اگر به برنامه تناسب اندام خود به درستی عمل کرده‌اید و طبق برنامه به هدف خود رسیده‌اید باز هم نیاز به تمرین کردن و حفظ تناسب اندام دارید.
  2. مطالعه کنید. 5 تا از کتاب‌هایی را که همیشه دوست داشتید بخوانید ولی هیچ وقت زمان کافی برای مطالعه آنها نداشتید را در ایام قرنطینه بخوانید. فقط مراقب باشید عینک مطالعه‌تان را نشکنید یا گم نکنید مگر اینکه یک جفت عینک یدک داشته باشید.
  1. تلویزیون تماشا کنید. دوران قرنطینه فرصت خوبی برای دیدن برنامه های تلویزیونی است به خصوص برنامه‌هایی که مدت‌ها علاقه به تماشای آنها داشتید ولی هرگز وقت نمی کردید آنها را ببینید. حتی می‌توانید برنامه‌هایی را که زمان پخش آنها تمام شده را از آرشیو کانال‌ها دانلود و دوباره تماشا کنید. خیلی از فیلم‌های سینمایی که دوستانتان همیشه به شما توصیه می‌کردند یا راجع به آنها حرف می زدند و برایتان جالب بودند را می‌توانید در در روزهای قرنطینه تماشا کنید.
  1. نویسندگی کنید. شروع به نوشتن داستان یا شعر کنید. استعداد و توانایی خود را در نوشتن امتحان کنید. علاوه بر اینکه می‌توانید بخشی از نوشته‌های خود را در صفحه یا وبلاگ خود به اشتراک بگذارید، می‌توانید از تمام آنها یک کتاب تهیه کنید. چند هفته قرنطینه زمان کمی نیست و فرصت خوبی برای نوشتن یک رمان کامل است.
  1. طبیعت گردی کنید. در روزهای قرنطینه می توانید به فضایی در بیرون از خانه بروید و در جایی خلوت و با فاصله‌ای مطمئن از افراد دیگر مثل جنگل یا ساحل دریا پیاده روی کنید. چه چیزی بهتر از اینکه زیر نور آفتاب ورزش کنید و ویتامین دی را به طور طبیعی دریافت کنید!
  2. آشپزی کنید. غذای مورد علاقه‌تان را درست کنید یا از کانال‌های اینترنتی مثل یوتیوب یا اینستاگرام دستورات آشپزی برای پخت غذاهای جدید را بگیرید و غذاهایی درست کنید که تا به حال نخورده‌اید ولی همیشه برایتان جالب بوده که مزه آنها را بچشید. ایده خوبی است که به فکر خوردن غذاهای سالم و پر از ویتامین باشید تا سیستم ایمنی‌تان را هم تقویت کنید. البته باید ذخیره غذایی خوبی از برنج، آرد، ماکارونی، سبزیجات کنسروی یا سایر مواد غذایی مورد نیاز داشته باشید تا بتوانید دستورات غذایی زیادی را امتحان کنید.
  1. شرط بندی روی انفجار جمعیت. دوران قرنطینه برای زوج هایی که هیچ کار خاصی برای سرگرم کردن خود ندارند، نوید بخش انفجار جمعیت در 9 ماه بعد از دوران قرنطینه است. حتی ممکن است شما هم در این انفجار جمعیت نقش داشته باشید. چرا که نه! تا وقتی که تست کرونای هیچ کدام شما مثبت نباشد، دلایل زیادی برای رقم زدن این اتفاق دارید.

اگر اصلا از قرنطینه خوشتان نمی آید و حوصله‌تان در خانه و تنهایی سر می‌رود، انجام بعضی از این فعالیت‌ها می‌تواند تحمل این دوران را برایتان راحت‌تر کند.

مطلبی که خواندید، نوشتۀ دکتر Kyle D. Killian است. دکتر کیلیان، نویسنده است و کتاب او تحت عنوان صمیمیت و درمان: عبور از مرزهای نژادی توسط انتشارات دانشگاه کلمبیا منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.