6 راهکار برای فرار از افسردگی در تعطیلات

همه ما معمولا در طى روزهاى تعطیل فشار عصبی زیادى را تحمل می‌کنیم تا یک روز تعطیل بی‌نقص را بگذرانیم. وقتى در پایان روزهاى تعطیل به شبکه‌هاى اجتماعى نگاه می‌کنید، پر از عکس‌هاى خانوادگى و دوستانه است که یک روز خوش را در کنار هم گذرانده‌اند و می‌توانند ما را به مرز افسردگی بکشانند.

ولى واقعیت این نیست و تعطیلات آن گونه که ظاهرا به نظر می‌‌رسند، همیشه فوق‌العاده و عالى نیستند. بیشتر افراد در روزهاى تعطیل تنها هستند!

این روزها احساس ناراحتى و تنهایى چیزى طبیعى است. به عبارتى، امروزه غیرطبیعى بودن عادى شده است. در واقع خیلى از افراد در روزهاى تعطیل احساس تنهایى می‌کنند و پر از احساس غم و اندوه هستند، فقط در مورد این احساسات خود حرفى نمی‌زنند.

اگر ما با همدیگر در مورد احساسات و نگرانی‌هاى مان حرف می‌زدیم و در روزهاى خوش تعطیلات با نقاب خوشحالى با هم روبرو نمى شدیم، آیا اوضاع بهتر نبود و آرامش بیشترى پیدا نمی‌کردیم؟ مثلا من در روزهاى تعطیل وقتى با دوستان یا اعضاى خانواده‌ام هستم، حسابى دلم براى مادرم تنگ می‌شود ولى به روى خودم نمى‌آورم.

به این فکر کرده‌اید که اگر ما با هم بیشتر نسبت به احساسات‌مان روراست و صادق باشیم و اگر واقعا به جاى گفتن جمله تکرارى «همه چیز درست میشه» به همدیگر، به حرف‌هاى هم بیشتر گوش بدهیم، چقدر سبک‌تر مى شویم و احساس آرامش بیشترى خواهیم داشت؟!

افسردگی شما را به جنون می‌رساند اگر این موارد را رعایت نکنید

  • برقرارى ارتباط با دیگران

یکى از بهترین کارهایى که شما می‌توانید همین حالا انجام دهید این است با کسى ارتباط برقرار کنید؛ حتى اگر فکر می‌کنید که این آخرین راه باقى مانده است. افسردگی و ناراحتى، شما را گوشه گیر و منزوى می‌کند و باعث می‌شود که حس کنید بارى روى دوش دیگران هستید.

غم و ناراحتى دو روی یک سکه و دروغگو هستند. شما هر چیزى هم که باشید، براى اطرافیان خود مزاحم و بار اضافى نیستید. دیگران دوست دارند که حرف‌هاى شما را بشنوند.

اگر تصور می‌کنید که آنقدر غمگین و افسرده هستید که نمى توانید با کسى صحبت کنید یا مشکل‌تان را حل نمایید و به خود زنى یا حتى خودکشى فکر می‌کنید، مى توانید با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعى یا با یک مشاور خصوصی روانشناسی تماس بگیرید. هر دو به خوبی به شما برای حال فعلی‌تان کمک خواهند کرد.

  • مراقب حال خودتان باشید

این روزها مراقبت از خود و توجه کردن به خود یکى از مهم‌ترین مسئولیت‌هاى شماست. شما باید زمان بیشترى را براى مراقبت از سلامت جسمى و روحی‌تان صرف کنید. با خودتان طورى رفتار کنید که همیشه دوست داشتید عزیزان یا بهترین دوستان با شما آنگونه رفتار کنند.

یادتان باشد که مرز باریکى بین نیاز به تنهایى و منزوى شدن وجود دارد. شما خودتان بهترین قاضى هستید و می‌توانید تشخیص دهید که آیا تنهایى شما از حد خود گذشته و تبدیل به یک رفتار ناسالم شده است یا خیر. شما باید به این تشخیص و قضاوت خود اعتماد کنید. اگر دیگر نمی‌توانید تنهایى خود را پر کنید و احساس اضطراب، نگرانى و افسردگی دارید، بهتر است که با کسى تماس بگیرید و در اینباره حرف بزنید.

اگر دیگر نمی‌توانید تنهایى خود را پر کنید و احساس اضطراب و افسردگی دارید، بهتر است که با کسى تماس بگیرید و در اینباره حرف بزنید

چندی قبل کاربری در توییتر خطاب به افرادی که به شکل مجرد و تنهایی زندگی می‌کنند با طنزی تلخ گفت که آن را امتحان نکنند. چون تنهایی و عادت به آن انقدر خوب است که افراد را می‌تواند به بیماری و افسردگی بکشاند و از آنان یک دیوانه بسازد.

در بریتانیا برای افرادی که مطلقا در هیچ رابطه‌ای نیستند، وزارتی تحت عنوان “وزارت تنهایی” تشکیل شده است که هدف آن کمک به افراد کاملا مجرد و تنهاست.

نمایندگان پارلمان آلمان می گویند که نیاز است تا به کسانی که از تنهایی رنج می برند، بیشتر کمک شود و تابوها و ممنوعیت ها پیرامون این موضوع از میان برداشته شوند. این نمایندگان ایجاد “وزارت تنهایی” در بریتانیا را نیز ستودند.

ایجاد “وزارت تنهایی” در بریتانیا؛ آغاز بحث سیاسی در آلمان

تنهایی خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد – دویچه‌وله
  • کارهای داوطلبانه

داوطلب شدن براى انجام کارهایى در روز تعطیل، یکى از بهترین راه‌ها براى کمک به بهتر شدن حال خودتان است. کمک کردن به دیگران در تهیه و آماده کردن غذا براى یک دورهمىِ خانوادگى یا دوستانه یا حتى کمک کردن در مکان‌هاى عمومى و خیریه مثل کمک به کودکان کار یا بهزیستى باعث می‌شود که هم خودتان را مشغول انجام کارى کنید و هم با ارتباط برقرار کردن با دیگران از تنهایى دربیایید.

درواقع، کار داوطلبانه شما را مجبور می‌کند که با دیگران، تماس و ارتباط داشته باشید حتى اگر قلبا هم علاقه‌اى به بودن در جمع یا معاشرت با آنها نداشته باشید، حداقل دیده می‌شوید. همین دیده شدن شما و اینکه آنها از شما باخبر باشند باعث می‌شود که حس بهتر یا حداقل آرامش بیشترى داشته باشید.

  • چه کسى حال شما را مى پرسد؟

اینکه شما گاهى اوقات دچار افسردگی یا ناراحتى شوید اتفاقی کاملا عادى و طبیعى است. ولى اگر کارى براى بهتر کردن حال روحى خود نکنید، غیرطبیعى است و غیرطبیعی‌تر هم می‌شود. شما می‌توانید از کسى بخواهید تا به شما کمک کند از این افسردگی خارج شوید.

شاید بد نباشد اگر کسى در زندگى شما باشد که در روزهاى تعطیل بهتان سر بزند یا با شما تماس بگیرد؛ مثلا کسى که هر روز براى احوالپرسى به شما زنگ بزند.

همچنین بخوانید:

البته ارتباط متنى یا ارتباط در شبکه‌هاى اجتماعى هم خوب است ولى تماس تلفنى و شنیدن صداى یک شخص و یا دیدن او به طور روزانه تاثیر بسیار زیادى در کاهش افسردگی و ناراحتى شما دارد.

  • زمان محدودى را در شبکه هاى اجتماعى سپرى کنید

اگر در شبکه‌هاى اجتماعى حضور دارید و در ارتباط با افراد یا گروه‌هایى هستید که حال شما را بهتر می‌کنند، کار بسیار خوبى است.

ولى اگر جزو آن دسته از افراد هستید که فقط شاهد عکس‌ها، استوری‌ها و یا پست‌هاى شاد دیگران هستید و خودتان هیچ گونه فعالیت خاصى ندارید و این حضور شما فقط باعث تنهایی‌تان می‌شود، بهتر است که حضور خود را در چنین شبکه‌هایی، کم رنگ‌تر کنید و حتى با استفاده از برنامه هشدار موبایل خود، یک محدوده زمانى براى استفاده از آنها مشخص کنید.

به محض اینکه محدوده زمانى شما تمام شد، از آن شبکه اجتماعى خارج شوید.

یادتان باشد آن چیزى که از عکس‌ها و استوری‌هاى دیگران می‌بینید، همیشه واقعیت ماجرا نیستند. اغلب افراد در شبکه‌هاى اجتماعى، فقط لحظات شاد زندگى خود را به اشتراک می‌گذارند و شما نمی‌تواند چیزهایى را که پشت این صحنه‌ها پنهان است ببینید.

پشت هر عکس شاد خانوادگى در یک روز تعطیل، قصه یک غذاى سوخته، بچه‌اى که روی زمین افتاده و یا دل درد یکى از اعضاى خانواده پنهان است ولى عکس‌هاى آنها به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

  • یادبود از دست رفته‌ها

اگر شما در غم از دست دادن عضوى از خانواده خود هستید، سعى کنید در بعضى از روزهاى تعطیل، او را یاد کنید و یا مراسمى براى یادبود او برگزار کنید.

البته این یادبود همیشه لزومى ندارد که غمگین یا حزن انگیز باشد بلکه مى توانید از آیین هاى سنتى زیبا هم براى زنده نگه داشتن یاد او، استفاده کنید.

مثلا در روزهاى خاص می‌توانید دریک مراسم یادبود، یکى از یادگاری‌هاى عزیز از دست رفته‌تان را به کسى که بسیار دوستش دارید هدیه بدهید یا براى شادى روحش دعا کنید.

مهم نیست کدام‌یک از اینها را انجام می‌دهید. مساله این است که حال شما با کدام‌یک بهتر می‌شود!

براى اولین ایام تعطیل و خاصى که در پیش است این کار را انجام دهید و یابودى براى عزیز از دست رفته خود برگزار کنید.

شاید نگران این باشید که این مراسم یادبود، غم و افسردگی شما را بیشتر کند. ولى ما گاهى براى عبور از افسردگی و حال بد خود نیاز داریم که با آن روبرو شویم و کاملا آن را حس کنیم به جای اینکه سرکوبش نماییم و منتظر بمانیم که خودش حل شود!

اگر خاطراتى که با عزیز از دست رفته‌تان داشتید را در یک دفترچه خاطرات بنویسید، به شما کمک مى کند که بهتر با این داغ و اندوه کنار بیایید و حالتان زودتر خوب شود.

  • پس لرزه بعد از تعطیلات

ممکن است بعد از تعطیلات یا مراسم یادبود، احساس کنید که حالتان بهتر شده و آرامش بیشترى دارید ولى بعد از چند روز باز هم احساس تنهایى کنید.

براى اینکه باز هم افسردگی تان به همان شدت قبل برنگردد، می‌توانید دوباره در اولین فرصت ممکن و اولین تعطیلى که از راه می‌رسد، یک مراسم یادبود دیگر برگزار کنید. اصلا هم نگران این نباشید که حتما باید سالى یکبار یا در روزهاى محدودى این مراسم برگزار شود.

راه حل دیگر براى رهایى از احساس تنهایى و غم بعد از روزهاى تعطیل یا عیدها و روزهاى جشن این است که براى خودتان برنامه‌اى ترتیب دهید و خودتان را سرگرم کنید. این سرگرمى مى تواند انجام بازی‌هاى آنلاین، چت کردن با دیگران یا هر چیز دیگرى باشد.

روزهاى تعطیل یا ایام عید هم مانند روزهاى دیگر سال هستند. راه هایى زیادى وجود دارد که بتوانید تنهایى یا افسردگی این روزها را تبدیل به شادى و خاطره کنید.

فقط در یک نقطه ننشینید؛ بلند شوید و کاری کنید. یک بلیط اتوبوس بگیرید و با یک کوله پشتی به دل صحرا و جنگل بزنید. فقط بلند شوید!

کریستینا فچیک (Kristina Fecik)، زوج درمانگر و مربی زندگی، در این ویدیو، 5 راهکار برای علبه بر تنهایی در تعطیلات را این چنین توضیح می‌دهد:

این مطلب را دکتر “استفانی سرکیس” فارغ‌التحصیل رشتۀ مشاورۀ بهداشت روان از دانشگاه فلوریدا در روزهای پایانی سال گذشته میلادی نوشت که با اندکی تغییر و بومی‌سازی در عین وفاداری به متن، توسط “فاخته” به فارسی ترجمه شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.