9 تمرین برای فهمیدن احساسات شریک زندگی شما

برخورد شما با شریک زندگی تان هنگام صحبت کردن چطور است؟ آیا زمانی که او از دردی با شما صحبت می‌کند، از شما انتقاد می‌کند یا نظر سازنده‌ای به شما می‌دهد، در مقابلش گارد گرفته یا جلوی حرف زدنش را می‌گیرید؟ اگر این رفتار را از خود نشان بدهید، درواقع دارید به این رابطه و احتمالا شریک زندگی خود آسیب می‌زنید.

اصطلاح «حسش را بگیرید» یکی از تکنیک‌های اصلی بازی فی‌البداهه در صحنه تئاتر است. وقتی می‌خواهید بداهه پردازی کنید باید روی صحنه تئاتر نسبت به هر چیزی که بازیگر مقابل به شما القاء می‌کند، «حسش را بگیرید»؛ یعنی اجازه بدهید هر دیالوگی که او می‌گوید در روح و جسم شما نفوذ کند و بعد پاسخ او را بدهید و دیالوگ خود را بگویید.

این توانایی در دریافت حس طرف مقابل در شیوه زوج درمانی به عنوان یکی از بهترین نشانه‌ها برای پیش‌بینی خوشبختی یک زوج است. این توانایی اصطلاحا «توانایی تاثیرپذیری» نامیده می‌شود. درواقع، پذیرش تاثیر شریک زندگی، به معنی این است که به رفتار یا حرف‌های او اجازه دهید که روی حالت و موقعیت شما اثر بگذارد و رفتار شما را متناسب با خود تغییر دهد. چنین توانایی پذیرشی در شریک زندگی شما، انگیزه‌ای به وجود می‌آورد تا چیزهای بیشتری راجع به خودش را با شما درمیان بگذارد.

به طور خلاصه، حس کردن و تاثیرپذیری از طرف مقابل، مهارت اصلی در بداهه پردازی روابط صمیمی است.

شما چطور حسش را می‌گیرید؟

وقتی حس چیزی را می‌گیرید و اجازه می‌دهید آن چیز روی شما تاثیر بگذارد، در اصل یک تاثیر جسمی را تجربه می‌کنید. این کار شبیه حس گرفتن (felt sense) در تمرین تمرکز است. تری ریل، روانشناس، به این کار اصطلاحا «صدای صفیر(غژ)» می‌گوید؛ صدای صفیری که شما بلافاصله بعد از شنیدن فریاد احساسی مخاطب خود در گوش و مغزتان احساس می‌کنید. مثلا ممکن است هیجان‌های واقعی مانند گرما، لرزش، مور مور شدن یا حتی انقباض را در واکنش‌های احساسی قوی خود تجربه کنید.

برخورد شما با شریک زندگی تان هنگام صحبت کردن چطور است؟ آیا حس او را درک می کنید؟

چرا ما از گرفتن حس طرف مقابل خودداری می‌کنیم؟

اگر داشتن توانایی تاثیر پذیری و گرفتن حس طرف مقابل بسیار ضروری و لازم است، پس چرا ما معمولا جلوی این کار را می‌گیریم؟

 1. چون ممکن است شما را به درد آورد. اگر شما به درد و رنج یا برخورد طرف مقابل اجازه دهید در جسم و روح شما نفوذ کند، ممکن است با معایب و سایه‌های خود روبرو شوید. حداقل چیزی که می‌توان گفت این است که این اتفاق همیشه هم خوشایند نیست.
 2. چون ممکن است حس یک آدم بد به شما دست بدهد. گرفتن حس دیگران ممکن است با خود حس‌هایی مانند غم، پشیمانی، شرم، رنج، حقارت و یا بی‌لیاقتی به همراه بیاورد.
 3. چون می‌ترسید که در احساس طرف مقابل غرق شوید. در واقع، وقتی شما قلب خود را به سوی طرف مقابل و احساسات عمیق و قدرتمند او باز می‌کنید، این احساسات ممکن است روح شما را هم به شدت درگیر کند و شما را غرق کند.
 4. چون وقتی حس طرف مقابل را بگیرید و از او تاثیر بپذیرید، احساس «شکست» می‌کنید. برای برخی از افراد، تاثیرپذیری به معنی تحت کنترل قرار گرفتن و حتی اسیر شدن در دست دیگران تعبیر می‌شود.

پس به این ترتیب چرا ما باید حس دیگران دریافت کنیم؟

اگر شما شهامت این کار را داشته باشید و با گرفتن حس دیگران از آنها تاثیر بپذیرید، اتفاق‌های مثبتی می‌تواند رخ بدهد:

 1. شما احساس ناب زنده بودن خواهید داشت. شما شریک زندگی تان را با تمام وجود حس می‌کنید و همین طور، حس می‌شوید.
 2. رشد می‌کنید! وقتی از شریک زندگی خود تاثیر می‌پذیرید، می‌توانید نقاط تاریک و سیاهی که در خود نمی‌بینید را به کمک این حس درک کنید. وقتی نواقص و خلاهای شخصیتی خود را ببینید و مسئولیت آنها را بپذیرید، به این معنی است که انتخاب می‌کنید رفتار متفاوتی داشته باشید.
 3. رابطه شما هیجان انگیزتر می‌شود. وقتی همسران احساس یکدیگر را دریافت می‌کنند و از همدیگر تاثیر می‌پذیرند، رابطه پویاتری دارند و این شور و پویایی برای آنها هیجان انگیزتر می‌شود و صداقت بیشتری هم با هم دارند.

چطور حس شریک زندگی تان را دریافت کنید؟

تاثیر پذیری ممکن است در ابتدا ساده به نظر نرسد ولی شما با تمرین می‌توانید شجاعت، انگیزه و تواضع این کار را در خود ایجاد کنید و بتوانید حس شریک زندگی خود را درک کنید.

 1. به خودتان یادآوری کنید که شما برای رشد و پیشرفت در این رابطه هستید. شما فقط در خلال روابط صمیمانه و محرمانه، فرصتِ پی بردن به نواقص و خلاء‌های خود را دارید.
 2. این مقاله را برای همسر خود بفرستید تا او هم با شما هم فکر و همراه شود.
 3. بدن‌تان را رها کنید! وقتی همسر شما از رفتارتان انتقاد می‌کند یا نظر سازنده‌ای می‌گوید، هدیه‌ای برای پیشرفت در اختیارتان می‌گذارد. اگر بدنتان داغ یا کف دست‌تان عرق کرد، بدن را رها کنید و اصطلاحا شل کنید و نفس عمیق بکشید تا افکار و احساسات او را وارد روح و جسم خود کنید.
 4. روی خودتان متمرکز شوید بخصوص زمانی که تنش و اضطراب در بدن شما بالا می‌رود.
 5. از مکانیزم دفاعی بدن خود استقبال کنید. این مکانیزم دفاعی به عنوان اولین نشانه خنثی کردن استرس ظاهر می‌شود. به افکار یا عکس‌العمل‌ها اجازه دهید از ذهن‌تان عبور کنند. فقط مراقب باشید که آنها را در گفتار یا رفتار خود نشان ندهید.
 6. به شور و هیجان ناشی از دریافت حس مخاطب خود اجازه دهید در شما نفوذ کند. بعد از چند ثانیه، تاثیر منفی «صدای صفیر/غژ» از بین می‌رود و راحت‌تر می‌توانید نفس بکشید.
 7. به شریک زندگی خود اجازه دهید تا بداند که از این نظر یا انتقاد او بهره می‌برید و برایتان مهم است. از او به این خاطر تشکر کنید و به او بگویید که شنیدن این حرف‌ها، برایتان راحت نیست ولی به آنها فکر می‌کنید. یا فقط می‌توانید با یک لبخند، نشان دهید که حس او را دریافت کرده‌اید.
 8. اگر با دیدن رفتار او یا شنیدن حرف‌هایش غرق احساس یا عصبانیت شُدید، از او بخواهید که مدتی به حال خودتان رهایتان کند. با این حال به او یادآوری کنید که نمی‌خواهید از او دور شوید و همچنان متمایل به پذیرفتن احساسش هستید اما می‌توانید از او بخواهید کمی منتظر بماند تا حرف‌های او را تا به اینجا خوب هضم و درک کنید.
 9. هر حرفی که شریک زندگی تان می‌گوید لزوما درست و عین حقیقت نیست! بعد از اینکه شور و حرارت دریافت حس او را هضم کردید و آرام شدید می‌توانید به طور منطقی و با آرامش، درباره درستی حرف‌ها و کلمات او فکر کنید. ولی وقتی او در حال صحبت کردن است، اولویت با این است که در لحظه حاضر باشید و حرف‌هایش را بشنوید و فکر کردن را به مرحله بعد واگذار کنید.

برای دریافت حس دیگران، نیاز به تمرینات جسمی و روحی فراوانی دارید. کار راحتی نیست که خودتان را آماج حرف‌ها و انتقادهای تند یا احساسات منفی قرار دهید. تاثیرپذیری نیاز به زمان دارد تا برایتان راحت شود و بعد از آنکه در رفتار شما جا افتاد، به سرعت می‌توانید در روابط صمیمی و محرمانه خود از آن استفاده کنید.

اگر این رفتار و عادت را به یک معیار و نُرم در رابطه تبدیل کنید، آنگاه همسر شما یا همان شریک زندگی تان هم همین‌طور رفتار خواهد کرد. دریافت حس طرف مقابل و تاثیرپذیر نشان دادن خود، میل و خواست شما برای پذیرش و به رسمیت شناختن در رابطه زناشویی است و این به معنی حس سرزندگی و امید در زندگی شماست.

حسش را بگیرید و اجازه دهید رابطه‌تان با طرف مقابل به اوج پرواز کند.

مطلبی که خواندید، ترجمه و اقتباسی از نوشته دکتر Assael Romanelli، مشاور خانواده و زوج درمانگر در اورشلیم است. همچنین پیشنهاد می‌کنیم مطلبی در خصوص معنا و مسیر زندگی را در فاخته بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.