6 دلیل شناخته شدۀ مشکلات در رابطه جنسی و راه‌حل‌های آن

مشکلات در رابطه جنسی علل و عوامل زیادی دارد که می‌تواند ناخوشی به همراه آورد. در اینجا به عمده‌ترین آنها به همراه راه‌حل‌هایشان می‌پردازیم.

مشکلات جنسی مانند زودانزالی، ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی برای هر دو طرف یک رابطه جنسی، اختلال نعوظ، میزان میل جنسی متفاوت، خستگی و ضعف زودهنگام هر کدام از طرفین رابطه، از جمله مشکلات متداول است که همیشه وجود دارد. این مشکلات، ترکیبی از مسائل محیطی در اطراف ما، رابطه‌ای، ذهنی و اضطرابی هستند. با وجود تمام این مشکلات و مسائل درگیر کننده، نکته عجیب اینجاست که همچنان روابط جنسی به قوت خود برقرار است.

در ادامه به برخی از دلایل متداولِ مشکلات جنسی می‌پردازیم!

استرس و مشکلات در رابطه جنسی

در حالی که بسیاری از مردم از رابطه جنسی برای از بین بردن و یا کنترل اضطراب و نگرانی‌هایشان استفاده می‌کنند و یا به عبارت دیگر، وقتی دچار استرس و نگرانی می‌شوند به سمت سکس می‌روند، ولی برای بسیاری دیگر، نگرانی و استرس در کنار رابطه جنسی جور در نمی‌آید. این دسته به طور مثال وقتی نگران اوضاع مالی خود هستند یا در رابطه عادی با پارتنرشان مشکل دارند، تمایلی برای برقراری رابطه جنسی ندارند. مشکلات جنسی زمانی خود را نشان می‌دهند که هر دو طرف رابطه دچار استرس و نگرانی باشند و یا یکی از آنها تمایل به برقراری رابطه نداشته باشد.

اضطراب عملکردی

اضطراب عملکرد و استرس، رابطه نزدیکی با هم دارند. مثلا وقتی مرد نگران اوضاع شغلی خود است، این استرس باعث اختلال نعوظ می‌شود. یا زمانی که فرد بیش از حد الکل مصرف می‌کند، احتمالا نمی‌تواند به ارگاسم برسد. البته این مشکلات، حاد و بزرگ نیستند ولی همین یک شب بد، می‌تواند منجر به ایجاد شدنِ یک چرخه فشار عملکردی شود؛ یعنی مشکلاتی مانند زودانزالی، اختلال نعوظ برای مردان و یا نرسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم).

این موارد برای هر دو طرف می‌تواند باعث افزایش اضطراب نسبت به رسیدن به شب بعدی و برقراری رابطه بعدی شود.

فکر کردن به همین اضطراب‌ها که افراد را رها نمی‌کنند، خود یک سیکل معیوب است که به دلیل خاصیت تمام منفی‌های جهان، می‌تواند فرد را به طور کل از نظر فکری به هم بریزد.

ولی فقط به دلیل فوق این موضوع مطرح نیست. اضطراب عملکرد که سدی در برابر برقراری رابطه جنسی مطلوب می‌شود دلیل دیگری مثل “برقرار نکردن طولانی مدت” این رابطه هم می‌تواند داشته باشد.

به طور مثال اگر دو فرد برای مدت طولانی با یکدیگر رابطه جنسی نداشته‌اند و بخواهند پس از این مدت، رابطه‌ای را شروع کنند، به دلیل آنکه سطح خواسته‌هایشان از یکدیگر بالا است، اضطراب بالایی را هم تجربه خواهند کرد.

اگر دو فرد برای مدت طولانی با یکدیگر رابطه جنسی نداشته‌اند و بخواهند پس از این مدت، رابطه‌ای را شروع کنند با تنش هایی روبرو هستند.

تفاوت‌ها در میزان میل جنسی

در آغاز یک رابطه جدی و رسمی، سطح اکسی‌توسین و هورمون پیوند در زوجین به شدت بالا می‌رود و طرفین بیش از حد توان معمول خود با هم رابطه جنسی برقرار می‌کنند. ولی در هر حال، اکسی‌توسین تاریخ انقضا دارد و به مرور زمان به دلیل طبیعت انسان، کاهش پیدا می‌کند (این همان انسانِ عصر پارینه سنگی با اندکی تغییرات از آن روزگار تا به امروز است که بعد از برقراری رابطه جنسی باید به شکار برود و شکم خانواده را سیر کند).

درنهایت میزان ارتباط جنسی هم کاهش پیدا می‌یابد. این اتفاق ممکن است زوجین را نگران کند که مبادا اتفاق ناخوشایندی در حال رخ دادن است و یا نکند رابطه آنها در حال سرد شدن است!

زمانی که هر کدام از زوجین به حالت عادی خود برمی‌گردند، تفاوت‌ها آشکار می‌شوند. در این مرحله، مساله این خواهد بود که هر کدام از زوجین تا چه اندازه نیاز به برقراری رابطه جنسی دارند؛ هر کدام چه تصوری از حد نرمال دارند؛ چه کسی با برقراری در آن لحظه مشکل دارد و غیره.

مصرف داروها، مواد مخدر و روانگردان و یا الکل

داروی لکساپرو (Lexapro) باعث به تاخیر افتادن نعوظ می‌شود و سطح میل جنسی را پایین می‌آورد. داروی پاکسیل (یا همان داروی راهبۀ کز کرده در معبد، این میل را کاملا از بین می‌برد. کوکائین باعث اختلال نعوظ می‌شود. مصرف الکل در زن‌ها می‌تواند منجر به خشکی واژن شود و…

برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مطلب تاثیر ماریجوانا بر روی روابط زوجین را بخوانید.

اما اگر فکر می‌کنید این موارد بر روی شما تاثیر مخرب ندارد، باز هم خبر بدی برایتان هست! این مواد با زیست انسانی در تضاد است و می‌توانند در کوتاه مدت یا بلند مدت بر روی طبیعت انسانی شما تاثیر مخرب بگذارند.

رابطه جنسی؛ تفاوت‌های زن و مرد

به طور پیش‌فرض، مردان زمانی که از برقراری رابطه جنسی شان مدتی می‌گذرد، ابتدا نیاز دارند که سریعا یک رابطه جنسی تازه را تجربه کنند. اما به طور معمول، زن‌ها برای برقراری این رابطه، ابتدا نیاز به ایجاد گرما و گرفتن احساسات از سوی طرف مقابل دارند تا در نهایت بتوانند آن را به رابطه جنسی تبدیل کنند. هرچند که ممکن است این موارد برای همه صدق نکند اما به طور معمول، چنین است که هر کدام نیازها و تفاوت‌هایی دارند و این مساله باید فهمیده شود.

فضای مناسب برای برقراری رابطه جنسی

در کنار تفاوت‌های فوق، اما معمولا یک شباهت در نوعی تفاوت میان هم زنان و هم مردان در خصوص مکان و فضایی که قرار است رابطه جنسی صورت بگیرد وجود دارد. به طور مثال زمانی که بچه‌ها در اطراف زوجین مشغول بازی کردن و شلوغ کاری هستند و همچنین حریم امن و خلوت خصوصی برای دو طرف، معنایی ندارد، نباید انتظار رابطه خوبی هم داشت.

این مورد نه تنها در خصوص رابطه جنسی، بلکه زمانی که هر کدام از زوجین به خانه یکی از والدین خود می‌روند، تحت تاثیرِ پدر من / مادر شما، شرایط متفاوت و نیازهای خاصی دارند تا احساس راحتی و امنیت داشته باشند. در واقع با بیان صرف اینکه اینجا یا آنجا را هم باید مثل خانه خود دانست، آنچنان فرقی در ذهنیت طرفین ندارد.

کارهایی که می‌توان برای برقراری رابطه جنسی مناسب انجام داد

۱٫ در داروهایی که مصرف می‌کنید تجدید نظر کنید

با پزشک متخصص خود درباره مصرف داروها مشورت کنید تا در صورت امکان، داروهایی دیگر برایتان تجویز کند. همچنین از پزشک در خصوص برخی عوارض احتمالی این داروها بر سلامت سوال بپرسید.

۲٫ حرف زدن و ارتباط برقرار کردن

از عمده مشکلات جدی در روابط زوجین (پارتنرها) خصوصا در کشورهایی نظیر ایران، عدم توان برقراری ارتباط و صحبت کردن یا حرف است. شریک‌های زندگی در حالی که از محرم‌ترین افراد بر روی تمام کره زمین برای یکدیگر هستند، اما در خصوص یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی خود، با یکدیگر صحبت نمی‌کنند.

با شریک زندگی‌تان درباره خواسته‌ها، تمایلات و نیازهای خود صحبت کنید. تلاش کنید تا مشکلات موجود در رابطه خود را حل کنید و انتظارات همدیگر را برآورده نمایید. نگران نباشید! پایان نرسیدن به تفاهم، جدا شدن است. این جدایی بسیار ارزشمندتر از زندگی در افکار سرکوب شده است.

۳٫ از برقراری تماس‌های بدنی و لمسی یکدیگر اجتناب نکنید (Foreplay)

اگر برای مدت طولانی با یکدیگر رابطه جنسی نداشته‌اید، با تماس‌های بدنی، شروع به برگرداندن صمیمیت و نزدیکیِ قبل کنید. کارهای ساده‌ای مثل در آغوش گرفتن یکدیگر، لم دادن روی مبل در کنار هم، یا دو نفری دوش گرفتن در حمام. این کارها نه تنها باعث می‌شوند که حال و هوای رابطه‌تان بهتر وصمیمی‌تر شود، بلکه فشار عملکرد جنسی را هم پایین می‌آورد و اضطراب کمتر در برابر لذت بیشتری را تجربه خواهید کرد.

۴٫ انجام تمرینات تمرکز حسی (sensate-focus)

این تمرینات توسط اشخاصی به نام‌های “مسترز” و “جانسون” طراحی شده و به عنوان نقطه شروع انواع مشکلات جنسی استفاده می‌شوند. این تمرینات به از بین بردن فشار عملکرد کمک می‌کنند و روشی به شما ارائه می دهند تا بدانید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را نمی‌پسندید.

همچنین روش‌هایی را به شما می‌آموزد که به همدیگر کمک کنید تا میزان لذت یکدیگر را بالا ببرید.

۵٫ کمک گرفتن از متخصصین

اگر این روش‌ها و تمرینات خانگی به شما کمک چندانی نکرد، وقت آن است که به نزد یک مشاور یا متخصص مسائل زناشویی بروید. درست است که وقتی بخواهید با یک غریبه درمورد خصوصی‌ترین مسائل زناشویی خود حرف بزنید، احتمالا حس ناخوشایندی به شما دست می‌دهد، ولی این افراد متخصص در این زمینه تجربه زیادی دارند و پرسش‌های شما برایشان عادی است. آنها می‌توانند مشکلات شما را بررسی کنند و متناسب با آن ترفندهایی برای رفع این موارد ارائه دهند.

مشکلات جنسی به راحتی ممکن است تبدیل به ریشه وحشت و اختلافات شود ولی لزومی ندارد کار به آنجا بکشد وقتی می‌توانید همین حالا کاری برای بهبود آن انجام دهید.

ویدیوی زیر به همت انجمن سلامت جنسی آمریکا در سال 2014 تهیه شد که در آن، اهمیت گفتگو برای شناخت زوجین از یکدیگر را نشان می‌دهد.

این مطلب با کمک از نوشتۀ دکتر Bob Taibbi زوج درمانگر و نویسنده، نوشته شده است. دکتر Taibibi تا کنون ۱۱ کتاب و بیش از ۳۰۰ مقاله در حوزه خانواده و مسائل آن نوشته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.