تاثیر ماریجوانا بر روابط زوجین

جوانى پر از هیجان و رمز و راز است. جوان وقتى تازه از فضاى مدرسه فاصله می‌گیرد و به فضاهاى بزرگتر مثل دانشگاه یا مکان‌هاى اجتماعى جدید پا مى‌گذارد و مستقل مى شود علاقه دارد اتفاقات جدیدى را مثل مصرف ماریجوانا تجربه کند. 

یکى از هیجان‌هایى که جوان‌ها ممکن است به آن روی بیاورند، مصرف مواد مخدر و مواد روانگردان بخصوص ماریجوانا (علف، وید، گل، چرز) است. طبق مطالعه اى که جودیت بروکس از دانشکده پزشکی NYU در این زمینه انجام داده، ثابت شده است جوان‌هایى که در سنین پایین به مصرف ماریجوانا روى مى آورند، در آینده و در روابط اجتماعى و روابط زناشویى‌شان دچار مشکل می‌شوند.

چیزى که بیشتر از همه در این مطالعه باعث تعجب شد، این بود که در بین تمام ۵۳۴ شرکت کننده در این مطالعه، آن دسته از جوانانى که در سنین پایین‌ترى به مواد روی آورده‌اند، در نیمه یا اواخر سنین بیست سالگى در روابط خود دچار مشکل شده‌اند.

تاثیر عوامل دیگر بر روی رابطۀ زناشویى چگونه است؟ 

شاید به این موضوع فکر کنید که زندگى هر شخص داراى ابعاد مختلفى است و عوامل دیگرى هم می‌توانند روى کیفیت رابطه و همچنین احتمال روی آوردنِ جوانان به سمت علف در دوران جوانى تاثیر بگذارند. درست فکر کردید ولى محققین در این مطالعه عوامل مختلفى را مورد بررسى قرار دارند که در ادامه به آنها اشاره مى کنیم: 

  • رابطه با والدین
  • تمایل به پرخاشگرى
  • دشوارى در سازگارى با شرایط
  • جنسیت
  • تحصیلات

حتى بعد از کنترل تمام این عوامل و ثابت درنظر گرفتن آنها، باز هم مصرف ماریجوانا در نوجوانى باعث می‌شود که نوجوان در آینده رابطه بى‌ثبات‌ترى در زندگى داشته باشد. پس اگر باز هم تصمیم دارید ماریجوانا مصرف کنید بروید و بکشید ولى بعدا که مدام با نامزد یا همسر خود در جنگ و دعوا بودید دیگر شکایت نکنید!

محدودیت‌ها

البته نتایج این تحقیق ادعا نمى کند که اگر شما ماریجوانا مصرف کنید قطعا رابطه بى‌کیفیتى در زندگى خود خواهید داشت. بلکه این تحقیق ثابت می‌کند که به طور میانگین، در بین افرادى که داراى تحصیلات، مهارت‌هاى اجتماعى و پرخاشگرى یکسان هستند، شخصی که در سنین نوجوانى مصرف ماریجوانا را شروع کند احتمالا در آینده رضایت کمترى از رابطه زناشویى خود خواهد داشت.

این مقاله را دکتر Adi Jaffe  به تازگی منتشر کرده است. لازم به ذکر است که پژوهش های علمی، مصرف ماریجوانا را برای افراد زیر ۲۵ سال، از بزرگترین مضرات می دانند.

شاید شنیده باشید که مصرف علف، هیچ ضرری ندارد و صرفا یک حال خوش را (آنطور که سوارش می‌شویم) به ما منتقل می‌کند. شاید هم خودتان چنین نظری داشته باشید.

این حرف می‌تواند درست باشد اما نه زیاد! تحقیقاتی که به طور جدی بر روی اثرات وید ادامه دارد، اما در عین حال، تبلیغات عجیب و غریبی که بر روی این روانگردان می‌شود، مساله را کمی مشکوک می‌کند.

برای بسیاری، عجیب است که شخصی چون باراک اوباما، مشروب را در کنار وید می‌گذارد و می‌گوید اگر ضرر علف از مشروب کمتر نباشد، بیشتر نیست.

یا مثلا چطور می‌شود باور کرد که کاندیدای چپگرای آمریکایی، “برنی سندرز” چندین توییت پشت سر هم بزند: “ماریجوانا باید آزاد گردد”! حداقل برای بسیاری عجیب است؛ شاید اگر دونالد ترامپ، بر آزادسازی آن تاکید کرده بود، قابل فهم‌تر بود!

این گل، دیگر آن برگ سادۀ ماریجوانا نیست که می‌شناختیم

شنیده‌ها حاکی از آن است که وید را با تافت موی سر مخلوط می‌کنند!

جدای از مواردی که در بالا گفته شد، یک چیزی اما به طور جدی مهم است که بدانید.

شاید کمتر خبر داشته باشید که پرورش‌دهندگان گل در ایران و برخی کشورهای دیگر، ترکیبات تازه‌ای را به این ماده افزوده‌اند. اگر بدانید، مغزتان سوت می‌کشد!

این موردی که برایتان بازگو می‌کنم، صرفا بر مبنای شنیده‌ها نیست اما کاملا موثق است و در ادامه هم به فایلی می‌رسید که نوع دیگری از این مساله را تایید می‌کند.

اگر فکر می‌کنید که وید رول شده‌ای که امروز به دستتان می‌رسد، همان برگ پنج پر معروفی‌ست که بر روی قوطی ملوان زبل می‌دیدید، اتفاق بدی انتظارتان را می‌کشد.

از آن برگ پنج پر خالص که کمی استعمال کننده را گیج و سرخوش می‌کرد، دیگر خبری نیست. امروز ماریجوانا دیگر یک گیاه بی ضرر نیست بلکه در ترکیب با مواد دیگری نظیر تافت موی سر تولید و عرضه می‌شود.

البته این مورد هنوز در خصوص فروشگاه‌های قانونی در کانادا صدق نمی‎کند یا هنوز تایید نشده است.

بد نیست اگر دوست داشتید، در انتها به این میزگرد رادیو فردا هم گوش کنید. علمی‌تر توضیح می‌دهد.

علف؛ اعتیاد و آسیب روانی یا تفنن و حال خوش؟‌ – تابو در رادیو فردا

سازمان ملل، ماریجوانا و دفاعیات بر اساس یک خط خبر

ماریجوانا از فهرست سازمان ملل متحد به عنوان یک ماده مخدر پر خطر خارج شد اما جهت مصارف پزشکی!

مقاله پژوهشگران دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد عدم آگاهی مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا از عوارض آن و طول زمانی که این ماده بر بدن آن‌ها تاثیر می‌گذارد می‌تواند نگران‌کننده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.